5 sposobów na łatwiejsze czytanie książek

5 sposobów na łatwiejsze czytanie książek


Statystyki z każdej strony straszą nas niskim stanem czytelnictwa w Polsce. W codziennym biegu, po całym dniu pracy czasem ciężko jest znaleźć czas na sięgnięcie po książkę. Media społecznościowe z Facebookiem i Instagramem na czele zapewniają nam prostą w odbiorze krótką treść z atrakcyjnymi obrazami, powodując że coraz rzadziej sięgamy po książkę. Co zrobić, aby czytanie nie było dla nas czymś, co wymaga wysiłku, a stało się czystą przyjemnością?

  1. Wykorzystaj nowe technologie.

Papierowa książka jest dla niektórych osób najlepszym wyborem. Jednak dla coraz liczniejszej grupy to już przeżytek. Co wybierają zamiast tradycyjnej książki? Czytniki ebooków. Są one wygodnym narzędziem, które zabierzemy ze sobą wszędzie. A w dodatku mieszczą się do kieszeni. Istnieją też aplikacje na telefon, które umożliwiają użytkownikom wygodne przeglądanie publikacji w formie elektronicznej w wybranej przez nas czcionce, pozwalają zaznaczać ważne dla nas fragmenty i zapamiętują miejsce, w którym przerwaliśmy czytanie.

  1. A może audiobook?

Choć niektórzy uważają, że słuchanie audiobooków nie jest tym samym co czytanie, jest to znakomita alternatywa dla osób, które spędzają drogę do pracy jeżdżąc samochodem. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym. Uwaga: jest to opcja dla osób z podzielną uwagą 😉

  1. Wykorzystaj każdą chwilę.

Twoją wymówką jest brak czasu? Wystarczy trochę chęci. Czytać możesz w drodze do pracy, podczas przerw między zajęciami na uczelni lub tuż przed snem. Zamiast kolejnej godziny na Facebooku warto sięgnąć po ciekawą książkę, która rozwinie twoje zainteresowania i wzbogaci o nową wiedzę.

  1. Czytaj to co lubisz.

Z pewnością pamiętasz czasy szkolne, kiedy przeczytanie grubego tomu, którego połowa dotyczyła opisów przyrody było prawdziwą torturą. Zapomnij o tym. Nie czytaj niczego na siłę, tylko dlatego, że jest modne albo wypada to znać. Wybieraj książki, których tematyka należy do kręgu twoich zainteresowań. Jeśli uwielbiasz kryminały, nie zadręczaj się poezją. To prosta droga do zniechęcenia się do czytania.

  1. Ustal realny cel.

Powiedz swoim znajomym, że zamierzasz przeczytać jedną książkę w miesiącu. Spisz na kartce wybrane tytuły. Opublikuj na portalu społecznościowym post o książkach, które zamierzasz przeczytać. Załóż konto na stronie o książkach, gdzie stworzysz wirtualną półkę i poznasz ludzi, którzy czytają to co ty.

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny