8 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy

8 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy


Lubisz zakupy i ciągle masz problem z tym, ze wydajesz za dużo? A może Twoje pieniądze rozchodzą się nie wiadomo gdzie? Poznaj sprawdzone sposoby oszczędzania, które sprawią, że nawet nagłe wydatki czy wymarzone wakacje nie będą dla Ciebie już tak dużym problemem finansowym.

Czy zdarza Ci się, że zupełnie przypadkiem widzisz na wystawie wymarzoną sukienkę, a Twój portfel świeci pustkami i nie możesz jej kupić? A może czujesz, że wydajesz za dużo i nie wiesz jak temu zaradzić? Oto 8 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie:

1. Nie kupuj impulsywnie

Może to brzmi banalnie, ale impulsywne zakupy nigdy nie kończą się dobrze. Pamiętaj więc, żeby podczas wizyty w sklepie nie dać się ponieść szaleństwu zakupowemu. Nieprzemyślane decyzje z reguły nie są dobre. Idąc na zakupy zawsze warto mieć przy sobie listę rzeczy, które masz kupić. Dzięki temu nie nabędziesz przy okazji niczego przypadkowego.

2. Rób zakupy przez Internet

Zakupy w Internecie mają wiele zalet! Po pierwsze w łatwy sposób możesz porównać ceny w różnych sklepach i wybrać tą najkorzystniejszą. Po drugie w koszyku zakupowym wyświetla się łączna kwota, którą będziesz musiała zapłacić – od razu widzisz ile pieniędzy wydasz za dane zakupy.

3. Korzystaj z promocji, rabatów i wyprzedaży

Jest wiele sposobów na to, żeby podczas zakupów zaoszczędzić trochę pieniędzy. Śledź więc na bieżąco pojawiające się promocje oraz sezonowe wyprzedaże. Korzystaj też z różnego rodzaju kodów rabatowych. I pamiętaj – kluczem do sukcesu jest planowanie!

4. Kupuj towary z drugiej ręki

Robiąc zakupy niekoniecznie zawsze musisz kupować tylko rzeczy nowe.  Korzystaj ze sklepów typu second hand czy komis – możesz w ten sposób zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Fakt, że coś jest używane wcale nie oznacza jednoznacznie czegoś gorszego i czasem po prostu nie warto przepłacać.

5. Sprzedawaj/wymieniaj niepotrzebne rzeczy

Często bywa tak, że posiadamy masę rzeczy, które nie są nam już do niczego potrzebne. Nadal jednak je trzymamy ponieważ wciąż jeszcze są w dobrym stanie. Dlaczego zatem ich nie sprzedać? Dzięki temu zyskamy dodatkowe pieniądze i więcej przestrzeni – nie będą nam one bowiem już niepotrzebnie zajmowały miejsca w domu. Dobrym pomysłem jest również wymiana nieprzydatnych nam już rzeczy na coś innego, czego akurat potrzebujemy.

6. Prowadź budżet domowy

Prowadząc budżet domowy zawsze będziesz wiedziała ile i na co wydajesz. Dzięki temu dobrze poznasz własne wydatki i będziesz mogła lepiej je zaplanować. Pamiętaj więc, żeby zawsze wszystko skrupulatnie zapisywać!

7. Załóż konto oszczędnościowe

Skutecznym sposobem oszczędzania jest założenie specjalnego konta oszczędnościowego. Najlepiej zlecić comiesięczny przelew w wysokości np. 10% Twojej wypłaty. Zobaczysz, że naprawdę nie zrobi Ci większej różnicy jeżeli każdego miesiąca będziesz miała do dyspozycji 90 a nie 100% swojej pensji.

8. Przesiądź się na rower

Jadąc do pracy rowerem zaoszczędzisz sporo pieniędzy, które musiałabyś wydać na paliwo do samochodu czy też na bilet transportu publicznego. Dodatkowym plusem w tym przypadku będzie również poprawa kondycji, a może i nawet utrata zbędnych kilogramów!

 

Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę wiele. Powyższe to przykłady, które nie tylko są skuteczne, ale także łatwo wcielić je w życie. Jeżeli chcesz zyskać dodatkowe pieniądze możesz również pomyśleć nad ich pomnożeniem. Więcej o tym dowiesz się tutaj.

 

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny