A może by tak na skróty? 10 internetowych skrótów, które warto znać

A może by tak na skróty? 10 internetowych skrótów, które warto znać


Skróty, czy innymi słowami akronimy funkcjonują w języku polskim od lat. AGD, NATO, CEO, FIFA to tylko kilka z nich, które słyszymy dość często i nie przywiązujemy do tego przesadnej uwagi. Akronimy dzielą się na wiele kategorii, spośród których zdecydowanie najprężniej rozwijającą się są skróty internetowe. Nasze słownictwo z dnia na dzień staje się coraz bogatsze w skróty internetowe zarówno angielskiego jak i polskiego pochodzenia. Służą one nie tylko jako skróty myślowe, barwne dodatki do rozmowy, lecz również są sposobem na wyrażanie emocji i budowanie indywidualnego stylu wypowiedzi. Oto niektóre z nich.

OMG – jeden z najpopularniejszych skrótów, (z ang. ‚Oh My God’, czyli ‚O mój Boże’) stosowany, by wyrazić niedowierzanie, szok czy zaskoczenie daną sytuacją.

LOL – ten skrót od tak dawno żyje swoim życiem, że chyba niewiele osób wie, od jakich słów tak naprawdę pochodzi. Jest stosowany w najróżniejszych kontekstach – zarówno, aby wyrazić zdziwienie, zaskoczenie jak również absurd i uśmiech, bo to właśnie ze śmiechem wiąże się etymologia LOL-a. Z ang. ‚Laughing Out Loud’ oznacza ‚Głośno się śmiać’.

red-hands-woman-creative

BTW – używane na początku, na końcu i w środku zdania. Pochodzące z angielskiego ‚By The Way’ oznacza ‚Przy okazji’ i jest dodawane do naszej wypowiedzi, gdy podczas rozmowy na dany temat chcemy wspomnieć o czymś nowym.

WTF – ‚What The Fuck’, czyli ‚Co to, k***, jest’ nie należy może do najgrzeczniejszych skrótów, aczkolwiek na wpływa to negatywnie na jego popularność. Stosowany, aby wyrazić szok, złość i niezadowolenie.

ZW – czyli ‚Zaraz wracam’ jest znakiem dla naszego rozmówcy, żeby nie odchodził od klawiatury, gdy nastąpi dłuższa przerwa w rozmowie z naszej strony. Coraz częściej jest stosowany również angielski odpowiednik tego skrótu – BRB, od ‚Be Right Back’. W podobnych sytuacjach można użyć również AFK, pochodzące od’Away from Keybord’, które oznacza ‚Z dala od klawiatury’.

ASAP – pozostając w temacie czasu, ‚As Soon As Possible’, czyli ‚Tak szybko jak to możliwe’ jest często używane, gdy pilnie potrzebujemy pomocy, informacji czy wyznaczamy termin wykonania jakiegoś zadania.

FAQ – coraz więcej portali i firmowych stron internetowych obowiązkowo dodaje zakładkę FAQ, czyli ‚Frequently Asked Questions’, co oznacza ‚Najczęściej zadawane pytania’. Mają na celu wyjaśnienie nowości czy niejasności nowym użytkownikom. Dzięki FAQ administratorzy stron nie muszą odpowiadać nieustannie na te same pytania … oczywiście, jeśli użytkownik dostrzeże dział FAQ przed numerem kontaktowym.

IMHO – z ang. ‚In My Humble Opinion’ (lub po prostu IMO), co dosłownie znaczy ‚Moim skromnym zdaniem’. Ten skrót pozwala nam na szybkie wyrażenie swojej opinii na dany temat.

DIY – niezwykle modne stało się ostatnio samodzielne wykonywanie prac domowych i dekoracji. Z tego powodu również hasło ‚Do It Yourself’, czyli ‚Zrób to sam’ zyskał na popularności i przyczynił się do rozpowszechnienia robienia rzeczy samodzielnie, bez pomocy fachowców.

Można pokusić się o pisanie całych zdań zbudowanych ze skrótów, by maksymalnie skrócić czas pisania i przyspieszyć tempo wymiany zdań z naszym rozmówcą. Warto upewnić się, czy taki język mu odpowiada i że trafimy na podatny grunt – zostaniemy zrozumiane, gdyż użyte przez nas skróty w szybki sposób wyrażą nasze myśli i emocje.

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny