Fundamenty pięknego ogrodu

Fundamenty pięknego ogrodu


 

Przy projektowaniu ogrodu najczęściej skupiamy się na roślinach, które zamierzamy w nim posadzić i na doborze mebli ogrodowych. Są to oczywiście aspekty ogromnej wagi dla wszystkich miłośników letniego lenistwa przed domem, ale nie są to jedyne czynniki, które odpowiadają za końcowy efekt.

Zwracamy uwagę nie tylko na kwiaty, czy krzewy, nie tylko na miejsce do grilla, ale także na wszystko inne, co otacza nasz dom. A otacza go także powierzchnia wokół niego. Dlatego przy projektowaniu ogrodu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na podłoże.

Najczęściej wybieranym typem jest kostka brukowa. Nic dziwnego: pasuje praktycznie do każdego typu domu i podwórka, jest dosyć prosta w położeniu i wcale nie musi być monotonna: obecnie producenci dostarczają nam szeroki wybór kolorystyczny, który można sprawnie wykorzystać przy komponowaniu powierzchni wokół domu.

Oto kilka porad, które na początek powinny wystarczyć każdemu, kto myśli o tym, aby w przyszłości położyć kostkę brukową na swojej posesji.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim o gruncie. Jest to sprawa podstawowa i sprawdzenie gruntu, który otacza nasz dom, powinno być pierwszą rzeczą, jaką zrobicie przed podjęciem decyzji o przyszłej powierzchni. Przede wszystkim należy ustalić typ gruntu – bez tego nie dobierzemy odpowiedniego rodzaju kostki brukowej. Jednym z ważniejszych elementów jest grubość kostki; dobieramy ją odpowiednio do typu podłoża, na którym chcemy ją postawić. W zależności od przeznaczenia kostki, produkuje się ją o różnych grubościach: 4cm, 6cm, 8cm, 10 cm. Jeżeli planujecie dekoracyjną opaskę wokół domu, idealna będzie kostka o grubości 4 cm. Natomiast jeśli chcecie, żeby podczas parkowania samochodu, kostka nie zapadła się, najlepiej sięgnąć po kostkę o grubości 8 cm.

Kolejnym krokiem w układaniu kostki brukowej są prace ziemne. Polegają przede wszystkim na ustaleniu głębokości wykopu pod nawierzchnię. Dla typowych chodników, wgłębienie wynosi zazwyczaj od 15 do 20 cm, ale już przy podłożach, które są silnie obciążone, np. będzie to nawet i 50 cm. Dno wykopu pod kostkę brukową, niezależnie czy kładziemy ją przed domem, czy przed supermarketem, musi być dostosowane do powierzchni: odpowiednie ukształtowanie i zagęszczenie pozwoli na prawidłowe naniesienie kostki brukowej. Trzeba pamiętać o spadkach, które odgrywają kluczową rolę podczas odprowadzania wody. Jeżeli grunt okaże się nierówny, należy podjąć prace wyrównujące – jeżeli o to zadbamy, kostka nie będzie się osuwała w przyszłości. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez brukarzy do wyrównywania nawierzchni, jest łata brukarska. Jeżeli nie planujecie zatrudnienia profesjonalnej ekipy, warto rozejrzeć się za tym narzędziem.

Krawężnik kostki musi być dopasowany do przeznaczenia powierzchni. Przy brukowaniu ścieżki, np. takiej wokół domu, odpowiednim wyborem będą krawężniki chodnikowe. Poziom nawierzchni, należy wznieść ponad grunt, co będzie gwarancją zapobiegnięcia zanieczyszczenia kostki ziemią, która może wydostać się przez spływającą wodę. Krawężnik powinien być zatem wykonany bardzo starannie, nie tylko ze względów estetycznych.

Przed położeniem kostki, należy jeszcze wzmocnić podłoże, na którym się znajdzie. Jest to szczególnie ważny proces, jeżeli wiemy, że na nawierzchnię będą oddziaływały duże obciążenia. Kolejnym krokiem jest położenie warstwy podbudowy. Na tym etapie pracy, trzeba uwzględnić zmiany poziomów, które wynikają z zagęszczenia podkładu. Trzeba pamiętać, aby poziom warstwy podkładowej był wyższy o 1 do 2 cm.

Ostatnim krokiem jest ułożenie kostki brukowej. Elementy muszą do siebie bardzo mocno przylegać. Pamiętajmy także o tym, aby zachować wizję kolorystyczną, dlatego warto wcześniej przygotować więcej palet do pracy.

 

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny