Jak mówić „nie”?

Jak mówić „nie”?


Są osoby, które nie mają żadnego problemu z mówieniem „nie”. Są wśród nas również takie, które zawsze będą się zastanawiać, czy swoją odmową kogoś nie urażą, czy jednak mimo tego, że nie mogą lub nie chcą czegoś zrobić, może warto poświęcić się i zgodzić się na coś, co nie do końca im odpowiada, aby spełnić prośbę drugiej osoby. Dlaczego tak trudno jest nam mówić „nie” i jak opanować tę sztukę?

Od dziecka wpaja nam się, że bliźnim trzeba pomagać, że należy się dzielić, że nie wolno być egoistą. Oczywiście to wszystko prawda. Jest jednak pewna granica, do której pomaganie jest pomaganiem, a nie wykorzystywaniem naszej uprzejmości.  Wiele osób próbuje tę granicę przekroczyć i przekonać nas do zrobienia czegoś, do czego nie do końca jesteśmy przekonani, na co nie mamy czasu lub czego po prostu najzwyczajniej na świecie nie chcemy robić. Dlaczego w takich przypadkach mówienie słowa „nie” jest odbierane negatywnie? Nie powinno być – prawo do odmowy powinno przysługiwać każdemu. Jak z niego efektywnie korzystać i jak „ładnie” odmawiać?

fashion-person-woman-girl

Mów prawdę

Jeżeli musisz komuś odmówić, powiedz dlaczego nie możesz mu pomóc w danej sytuacji. Jeśli jest to spowodowane nadmiarem obowiązków, brakiem czasu lub kompetencji w danej kwestii – powiedz to wprost. Szczerość zamiast fikcyjnych wymówek powinna pomóc osobie, która prosi nas o pomoc zrozumieć motywy naszego postępowania. Takie rozwiązanie sprawy teoretycznie nie powinno mieć negatywnego wpływu na nasze dalsze relacje z tą osobą.

Wyraź chęć pomocy

Jeżeli jesteś proszona o pomoc w momencie, gdy twój grafik pęka w szwach, określ swoje warunki wykonania danego zadania. Jeśli dana osoba prosi cię o pomoc w ostatniej chwili, powinna liczyć się z tym, że możesz nie mieć na to czasu. Wyznacz inny dogodny termin, w którym jesteś wolna, a to pokaże, że nie ignorujesz kompletnie ani problemu, ani osoby proszącej cię o pomoc, tylko próbujesz znaleźć kompromis, który usatysfakcjonuje obie strony.

Użyj bezpiecznych sformułowań

Bardzo bym chciała, ale…

Przemyślę to i dam ci znać…

Na ten moment nie jestem zainteresowana tą ofertą, gdyby coś się zmieniło dam znać…

Pokazywanie swojej motywacji może pomóc uzyskać pozytywną reakcję naszego rozmówcy, natomiast gdy nie do końca jesteśmy pewne, czy damy radę pomóc, czy to my jesteśmy właściwą osobą, która się zna na danej rzeczy, przeanalizujmy wszystkie „za” i „przeciw”. Jeśli stwierdzimy, że za dużo taka pomoc by nas kosztowała lub zbyt często jej komuś udzielamy i ta osoba staje się zbyt zależna od nas, dajmy jej znać, że niestety tym razem nie może na nas liczyć. Jeśli pomagamy komuś zbyt często, może szybko się do tego przyzwyczaić i potem po prostu przestać prosić o pomoc, a traktować ją jak coś, co mu/jej się należy. Jeżeli chodzi o oferty np. handlowców nie miejmy oporów – jeśli coś nam się nie podoba lub nie jest nam potrzebne powiedzmy to wprost. Nie jest to nasza bliska osoba i nie musimy przejmować się jej negatywną reakcją.

Znajdź koło ratunkowe

Jeśli z jakiś przyczyn nie możesz lub nie chcesz komuś pomóc, wskaż rozwiązanie na dany problem. Powiedz, że osobiście nie możesz się tym zając, ale znasz kogoś, kto zna się na danej rzeczy lepiej, ma więcej czasu lub narzędzi do pomocy. W ten sposób pokażesz, że ci zależy – ty nie stracisz sympatii osoby proszącej o pomoc, a możliwe, że dzięki twojemu pośrednictwu ona rozwiąże swój problem.

Pamiętaj, że mówienie „nie” nie musi oznaczać konfliktu ani tego, że dana znajomość się zakończy. Odmówienie komuś automatycznie nie czyni cię niemiłą osobą, a co najwyżej osobą zajętą lub nie do końca znającą się na rzeczy. Mówienie „nie” nie jest oznaką egoizmu, a jedynie świadomości swoich priorytetów i potrzeb. Jest to nasz przywilej i nie bójmy się z niego korzystać.

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny