Jak zorganizować wieczór panieński – pomysły i porady

Jak zorganizować wieczór panieński – pomysły i porady


Zostałaś druhną i w udziale przypadło Ci zorganizowanie wieczoru panieńskiego dla Twojej przyjaciółki? Zanim zaczniesz się zamartwiać, że nie wiesz za co się zabrać – przeczytaj nasz poradnik.

Na początku musisz pamiętać, że mimo że to Ty organizujesz tę imprezę, to przede wszystkim musi się ona podobać przyszłej pani młodej. To ona jest gościem honorowym i  wszystko musi być podporządkowane jej gustom. Pamiętaj też o tym, że mimo iż druhna jest tylko jedna, czyli ty, to na pewno chętnych do zaangażowania się w organizację przyjęcia poświęconego pani młodej, jest więcej. Dla niektórych to ważna kwestia, więc nie odbieraj nikomu frajdy z zaplanowania imprezy. Konsultuj się z innymi bliskimi przyjaciółkami pani młodej, nie bądź dyktatorem, tylko koordynatorem, który chętnie wysłuchuje wszelkich propozycji.

Wieczór panieński ma być niespodzianką dla pani młodej, ale weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje mogą się jej spodobać. Na wstępie warto ją spytać, czy ma jakieś specjalne życzenia odnośnie tego wieczoru. Może ma jakieś skryte nadzieje, o których nie wiesz?

Ten wieczór ma być niezapomniany, dlatego dobrze się do niego przygotuj, weź notes i zapisuj najważniejsze kwestie!

wieczór panieński

Termin

Byłoby dobrze, gdyby był dogodny dla najważniejszych osób. Jeśli jedna z najbliższych przyjaciółek albo siostra pani młodej nie może być obecna w danym dniu, może warto zorganizować wieczór panieński w innym terminie? Dobrze jest ustalić datę imprezy dużo wcześniej, tak aby każdy mógł zaplanować sobie wolne w pracy lub zorganizować nianię dla dzieci.

To, czy wieczór panieński będzie tydzień przed planowanym ślubem, czy miesiąc, teoretycznie jest bez znaczenia, w praktyce jednak wieczór panieński, który odbywa się dużo wcześniej niż wesele, nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Dwa miesiące przed ślubem pani młoda może jeszcze nie czuć tego „klimatu”. Z kolei impreza na kilka dni przed ślubem, to też niezbyt dobra opcja – weź pod uwagę ewentualne zmęczenie.

Lista osób

Należy ją skonsultować z przyszłą panią młodą – może jest ktoś, kogo nie znasz, a z kim ona utrzymuje bliski kontakt? Ponadto, wiele panien młodych chce by, zwłaszcza na początku imprezy, była obecna jej mama. Wszystko zależy od ich relacji, nie zawsze mama = przyjaciółka, ale bez wątpienia mama jest jedną z najważniejszych osób dla każdego, więc warto wypytać przyjaciółkę, czy chciałaby, aby na wieczorze się ona pojawiła. Pomyśl jeszcze raz, czy o kimś nie zapomniałeś? Weź pod uwagę rodzeństwo, zarówno siostry pani młodej, jak i siostry pana młodego, a także dziewczyny/żony braci każdej ze stron. Może są też inni członkowie rodziny (kuzynki, młode ciocie), które należy zaprosić? Pamiętaj o bliskich koleżankach z dzieciństwa, przyjaciółkach z czasów szkolnych i ze studiów, czy z pracy.. Mimo, że początkowo może Ci się wydawać, że osób, które można zaprosić jest sporo, porozmawiaj z panią młodą i wspólnie ustalcie listę. Nie wszyscy przecież są zwolennikami dużych imprez, niektórzy wolą spotkać się w kameralnym gronie.

Jeśli planujesz zrobić jej niespodziankę listą gości upewnij się w dyskretny sposób, że na imprezie nie znajdzie się osoba, której pani młoda nie lubi.

Miejsce

Miejsce spotkania będzie zależeć od tego, co wspólnie z innymi dziewczynami zaplanujecie i ustalicie. Fajnym pomysłem jest zorganizowanie małej wycieczki – albo do innego miasta, albo na przykład w góry, jeśli pani młoda lubi obcowanie z naturą. Jeśli jednak nie możecie pozwolić sobie na kilka dni wolnego, to pomyślcie, jak można sprawić pani młodej radość chociaż przez jedno popołudnie. Może wizyta w spa, a później impreza w mieszkaniu, a następnie clubbing?

Jeśli jednak możecie sobie pozwolić na jednodniową wycieczkę do innego miasta, to jest to bardzo dobra opcja, bowiem wiele dziewcząt w innej miejscowości może lepiej się bawić, bez skrępowania, że w czasie szalonej imprezy spotka znajomych, których wolałaby uniknąć.

W każdym razie, pamiętaj o rezerwacji – zarówno w przypadku organizowaniu wycieczki, jak i rezerwacji loży w klubie.

Atrakcje

Nie chodzi tutaj tylko o zabawy w trakcie samej imprezy, ale także o ciekawy wstęp do wieczoru panieńskiego. Sam wieczór i impreza mogą być uwieńczeniem całego dnia zadedykowanego pani młodej. Zastanów się, z czego cieszyłaby się najbardziej. Miej również na uwadze to, że być może będzie kilka osób, które się zupełnie nie znają (np. koleżanki z pracy niekoniecznie będą znać koleżanki z dzieciństwa) i pochodzą z różnych środowisk, wiec dobrze by było, gdyby spędziły ze sobą trochę czasu, lepiej się poznały i nie czuły skrępowania swoją obecnością.

Może cały dzień w spa, a może wspólna nauka tańca brzucha? A może pani młoda jest typem fighterki i dzień spędzony na zabawach w paintballa jest spełnieniem jej marzeń? Pomysłów może być wiele i wszystko zależy od charakteru i osobowości najważniejszej osoby. Chodzi głównie o to, aby przyszła pani młoda czuła się wyjątkowo przez cały dzień (albo chociaż pół dnia).

Wieczór panieński na plaży

Wspólne spędzanie czasu

Co do zabaw na imprezie, to warto wcześniej przygotować specjalne quizy, gry albo zaopatrzyć się w specjalne planszówki z motywem małżeństwa.

Dekoracje, styl, strój

Większość kobiet przykłada wagę do szczegółów. Dlatego najpierw ustalcie, jaki charakter ma mieć ta impreza. Styl bollywoodzki, hawajski? A może lepiej, jakby było dużo różu? Jeśli natomiast pani młoda jest spokojną osobą, która nie czuje potrzeby zaszalenia na swoim wieczorze panieńskim, uszanuj to i przygotuj jej imprezę w klasycznym tonie.

Co do stroju, to wszystko zależy od towarzystwa – nie wszyscy dobrze czują się w małej czarnej, dlatego jeśli uczestniczki nie widzą się w niczym innym jak tylko w jeansach, to może zamówcie jednakowe T-shirty ze specjalnymi nadrukami, które podkreślą, że mimo wszystko, to nie jest zwykła posiadówa, a wieczór panieński waszej przyjaciółki.

Dla większości jednak sukienki koktajlowe to nie wyzwanie na miarę maratonu górskiego, więc po prostu ustalcie jeszcze szczegóły – wspólny kolor, czy może jakiś konkretny styl, np. pin-up girl?

Wszystko zależy od ogólnego motywu przewodniego imprezy. Jeśli pani młoda jest fanką Audrey Hepburn, to będzie przeszczęśliwa bawiąc się na imprezie w stylu dawnego Hollywoodu.

Co do dekoracji, to część rzeczy można wykonać samodzielnie, ale jeśli posiadacie nieograniczony budżet, to warto kupić już gotowe rzeczy. W większości sklepach internetowych można znaleźć zabawne gadżety specjalnie na ten wieczór, ale zanim coś zamówisz, pomyśl, czy wszyscy będą czuć się komfortowo pijąc drinki z rureczek w kształcie penisa albo zajadając makaron przypominający męskie przyrodzenie. Impreza imprezą, ale wszystko musi być w dobrym guście.

Nie zapominaj o tym, że pani młoda, jako gość honorowy, musi się wyróżniać. Szarfa, welon, korona bądź sukienka w innych kolorze niż pozostałe dziewczyny, powinny sprawić, że poczuje się wyjątkowo.

Dekoracja stołu na wieczór panieński

Striptizer – must have?

Wbrew temu co pojawia się w niemalże każdym amerykańskim filmie z motywem weselnym, większość polskich panien młodych wolałaby uniknąć sytuacji, gdy nieznany mężczyzna merda jej przed oczami swoimi genitaliami. Wynajęcie striptizera jest dość ryzykowne, dlatego musisz mieć pewność, że pani młoda tego chce. Może zamiast całkiem nagiego tancerza, woli chippendalesa, który ściągnie jedynie koszulkę, odsłaniając tym samym niesamowicie seksowny tors?

Prezent

Przyszła pani młoda powinna się z niego ucieszyć. Najlepiej, jakby był zarówno praktyczny, jak i ładny, i jednocześnie związany z wieczorem panieńskim. Zazwyczaj prezentem może być koszulka nocna lub ładna bielizna, a jeśli boicie się, że nie traficie z gustem bądź rozmiarem, może to być voucher.

Fajnym pomysłem, który na pewno sprawi wiele radości przyszłej pani młodej jest przyniesienie przez każdą uczestniczkę imprezy wspólnego zdjęcia z panią młodą i napisania na odwrocie 1. Jak się poznało panią młodą? 2. Jaka ona jest? 3. Jak widzisz jej przyszłość? Wszystkie zdjęcia można wrzucić do ozdobnego pudełka albo specjalnego albumu. Będzie mieć bardzo miłą pamiątkę na lata!

Ciekawym prezentem może być album, który pani młoda przeznaczy tylko np. na zdjęcia z ukochanym z czasów przed ślubem. Obecnie prawie wszyscy fotografowie oferują albumy z ślubu, wesela i sesji plenerowej. Dlaczego pani młoda nie miałaby takiego albumu, tylko nie związanego ze weselem?

Jedzenie i alkohol

Mimo, że zajęłaś się organizacją wieczoru panieńskiego, nie wszystko musi być na Twojej głowie – ustalcie wspólnie z dziewczynami, co która przygotowuje – niech każda coś przyniesie. Możecie zdecydować się też na zamówienie jedzenia. Pizza i burgery, choć zawsze mile widziane na imprezie, na wieczorze panieńskim mogą nie pasować do okazji. Może warto zamówić coś bardziej wykwintnego? Wszystko zależy od was!

Jedną z istotniejszych spraw jest kwestia tortu. Tradycyjny (np. czekoladowy z białym lukrem), zwariowany (kolorowy, zwłaszcza w odcieniach mocnego różu), bądź lekko zboczony (w formie penisa) – to zależy od tego, co chciałaby pani młoda. Nie zapomnij także o napisie na torcie – może to być na przykład „Koniec wolności”, „Pożegnanie (i tu imię pani młodej)”, „Uciekaj póki czas”, albo po prostu „Wieczór panieński (imię)”.

Dobrze jest przemyśleć również kwestię alkoholi, ponieważ mieszanie różnych rodzajów może okazać się zgubne w skutkach. Dla niektórych żołądków może nie być bez różnicy, czy na początku imprezy były drinki na bazie rumu, a później z whisky, ale dla niektórych może to być gwóźdź do trumny oznaczający koniec imprezy. W przypadku, gdy impreza z domówki przenosi się później na kluby, pamiętaj o tym, że pewnie tam też będziecie chciały coś wypić. Dlatego warto wcześniej przygotować takie drinki, które nie będą kolidowały z tymi, które możecie pić w przypadku wyjścia do lokalu. Weź pod uwagę również fakt, że kobiety zawsze mają słabszą głowę, więc jeśli przygotowujesz drinki w domu, nie mogą one być za mocne. Pamiętaj przy tym, że niektóre alkohole mogą zwiększać poczucie kaca następnego dnia.

Drinki na wieczór panieński

Muzyka

Znasz te imprezy, które zamieniają się w siedzenie przy laptopie? To nie ma prawa wydarzyć się na wieczorze panieńskim! Dlatego wcześniej trzeba przyszykować playlistę. Co na niej ma się znaleźć warto przedyskutować w większej grupie, by każdy mógł się odnaleźć w danej muzyce i nie czuł źle. Mimo ogólnego hejtu na disco polo, każdy wie, że nie ma imprezy bez niektórych kawałków. Może zabawnie byłoby powspominać młodość i czasy, gdy każda z was naśladowała układ choreograficzny Britney Spears? Wieczór panieński to impreza, gdzie obowiązuje luz, dobra zabawa, a nie wyszukane gusta muzyczne. Chyba że pani młoda jest wiolonczelistką w narodowej operze i nie czuje się dobrze przy niczym innym niż muzyce Beethovena.

Pomyśl jednak o tym, czy może macie jakiś „hymn” młodości? Piosenkę, która była wtedy przebojem i którą wykrzykiwałyście nie przejmując się zupełnie fałszowaniem? Na pewno zabawnie będzie ją przypomnieć.

Przy układaniu playlisty weź pod uwagę kawałki, przy których da się tańczyć – lata 90, hiszpańskie melodie, które niemalże zmuszają biodra do poruszania się, czy obecne hity.

Fotografie

Na pewno zarówno pani młoda, jak i reszta uczestników imprezy będzie chciała, aby został uwieczniony ten niesamowity wieczór (bądź cały dzień). Popularne ostatnio fotobudki łatwo odtworzyć w domowym zaciszu. Wystarczy białe prześcieradło jako tło, girlandy, wieńce, peruki, maski i/lub wcześniej zakupione akcesoria bądź własnoręcznie zrobione gadżety. Pamiętaj jednak przy tym, że nie warto tracić pół imprezy na sesje zdjęciowe, niech to będzie zabawa.

Organizacja i koszty

Możecie umówić się tak, że każda która coś zrobi lub przyniesie, zachowa paragon, a potem się rozliczycie. W każdym razie żadnych kosztów nie powinna pokrywać panna młoda!

 

Aby wieczór panieński był niezapomniany, warto zabrać się za jego organizację stosunkowo wcześniej – ustalenie przez kilka różnych osób atrakcji bądź motywu może być trochę kłopotliwe, ale na pewno koniec końców się dogadacie. Ostatecznie, to impreza dla Waszej przyjaciółki, więc wszystkie chcecie tego samego – aby pani młoda dobrze się bawiła.

W natłoku spraw, które musisz ogarnąć, nie zapominaj o najważniejszej rzeczy – to nie balony pasujące kolorystycznie do cupcake’ów zadecydują o tym, że będzie to udany wieczór, ale atmosfera i obecność bliskich sobie osób, które razem chcą świętować szczęśliwą miłość ich przyjaciółki.

1 komentarz

Dodaj własny
  1. 1
    Olimpia

    Świetne pomysły, w artykule niczego nie pominięto, nawet jest wzmianka o prezentach. Ja też mam kilka propozycji na spędzenie wieczoru panieńskiego. Pierwsza z propozycji to wyjazd do Leszna – tam atrakcją będzie lot w tunelu aerodynamicznym.
    Inne to wyjazd do SPA – w Nałęczowie mają fajne albo wyjście do Escape Roomu. Na pewno nie można się nudzić na panieńskim – to najważniejsza zasada.

+ Nie krępuj się - skomentuj! :-)