Tatuaż i praca – czy to da się pogodzić?

Tatuaż i praca – czy to da się pogodzić?


Posiadanie tatuażu to w dzisiejszych czasach moda i pewnego rodzaju kultura. Tatuują się gwiazdy, artyści, żołnierze, lekarze, studenci i nastolatki. Tatuaż to sposób na wyrażenie siebie, swoich poglądów i podejścia do życia, Dla niektórych tatuaż niesie ze sobą głęboki przekaz i symbol, a dla innych jest to po prostu ozdoba ciała, ładny rysunek lub ciekawy napis i nic więcej. Problem zaczyna pojawiać się kiedy nasz wzór staje się niemodny, zaczyna nam się nudzić, jest nieaktualny (nie kochamy już Tomka, ale Szymona) lub szukamy pracy. Otóż to – tatuaż podczas szukania pracy może być dużym problemem.

tatuaz na rece

Jeżeli decydujemy się na tatuaż w miejscu niewidocznym – brzuch, plecy lub uda, to w większości przypadkach nie ma z tym problemu, bowiem pracodawca nigdy się o tym nie dowie, a potencjalny klient nigdy tego nie zobaczy. Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami wzoru na rękach lub szyi, to możemy mieć poważne komplikacje. Wielu pracodawców nie chce zatrudniać osób, które mają widoczne ozdoby, bowiem w dalszym ciągu dla dużej części społeczeństwa wytatuowana osoba kojarzy się z marginesem społecznym i wzbudza brak zaufania. Jeżeli jesteśmy świetnymi kandydatami na dane stanowisko, znamy biegle kilka języków, mamy ukończonych masę kursów i posiadamy tatuaż w widocznym miejscu – musimy niestety liczyć się z tym, że nasz przyszły szef wybierze na to stanowisko osobę bez rysunków na ciele.

Istnieje wiele zawodów, w których tatuaże są nieakceptowane – służby mundurowe takie jak policja i wojskowi, czy też lekarze i prawnicy. Całkiem możliwe, że ich ciała pokryte są upiększeniami na stałe, jednak są one na co dzień niewidoczne. Wygląd pracownika i wszelkie niewerbalne oraz werbalne formy komunikacji wpływają na relacje między klientem a firmą.

W niektórych przypadkach tatuaże mogą się okazać plusem – widząc wytatuowanego grafika, artystę, fryzjerkę lub kosmetyczkę widzimy, że osoba ta posiada głowę pełną pomysłów, odwagę i dystans do siebie. W niektórych zawodach miejsce tatuażu nie ma znaczenia – wybierzemy mechanika czy murarza ze względu na jego umiejętności i nie zwracamy tak wielkiej uwagi na jego wygląd. Także będąc barmanem, piosenkarzem, blogerem lub aktorem możesz ozdabiać swoje ciało bez większych obaw.

Należy pamiętać, że pomimo rosnącej akceptacji dla tatuaży w Polsce, w dalszym ciągu w wielu miejscach są one niedozwolone. Dlatego jeżeli marzy Ci się oryginalna ozdoba na ciele, to pamiętaj, że jest to wybór na całe życie i może Ci on utrudnić wiele spraw.

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny