Top 5 filmów na zimowe wieczory

Top 5 filmów na zimowe wieczory


Spędzanie zimowych wieczorów z dobrą książką, czy dobrym filmem potrafi naprawdę odprężyć i pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Dlatego poniżej przedstawiam listę pięciu filmów, które moim zdaniem, idealnie nadają się na grudniowe wieczory. Zapraszam do lektury.

1. Nietykalni

Francuskie dzieło, które miało swoją premierę w 2011 roku. Film został nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny. W głównych rolach występują: Omar Sy (w roli Drissa) oraz Francois Cluzet (w roli Phillipe), którzy tworzą doskonały ekranowy duet.

Film przedstawia historię dwóch, kompletnie różniących się od siebie mężczyzn, którzy po pewnym czasie zostają przyjaciółmi. Phillipe jest sparaliżowanym milionerem, poszukującym opiekuna. Dlatego postanawia zatrudnić kogoś, kto pomoże mu w wykonywaniu codziennych czynności. Na rozmowie pojawia się Driss i chociaż nie robi dobrego pierwszego wrażenia, szybko okazuje się, że jego nietypowe podejście budzi u Phillpe’a ochotę do życia.

Film jest bogaty we wspaniały, francuski humor, niesamowite kreacje aktorskie i przede wszystkim – we wzruszającą fabułę, która chwyta za serce. Nietykalni, są dziełem, które naprawdę każdy powinien obejrzeć chociaż raz w życiu, więc jeżeli jeszcze nie widziałaś – polecam zobaczyć go w czasie świąt, bo doskonale przypomina co w życiu jest naprawdę ważne.

Nietykalni

 

2. Służące

Amerykańska produkcja z 2011 roku, która otrzymała aż 4 nominacje do Oscara, 5 nominacji do Złotych Globów, a także szereg innych nominacji oraz nagród.  W rolach głównych występują Emma Stone (jako Skeeter), Viola Davis (jako Aibileen) oraz nagrodzona Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową – Octavia Spencer (Minny).

Film przenosi nas w lata 60 XX wieku, które wydają się bardziej odległe, niż kiedykolwiek. Młoda dziennikarka, Skeeter, nie podążą śladem koleżanek i postanawia rozwijać swoją karierę, co spotyka się ze sporą krytyką. Co więcej, Skeeter nie poprzestaje na tworzeniu artykułów typowo kobiecych i sięga po tematy ważne oraz takie o których się nie mówi. Skeeter szuka inspiracji przede wszystkim na rodzimym podwórku – gdy dowiaduje się, że jej matka zwolniła czarnoskórą gosposię po wielu latach pracy, dziewczyna postanawia zająć się sprawą dyskryminacji Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Namawia gosposie z okolicy, aby opowiedziały jej o kulisach pracy w obcych domach, opiece nad cudzymi dziećmi i ciągłym patrzeniu na godne życie białych ludzi.

Film, oprócz humoru i momentów, które wzruszają do łez, dostarcza przede wszystkim lekcji człowieczeństwa. Oglądając go, przypominamy sobie co czyni nas ludźmi i dlaczego powinniśmy dbać o siebie nawzajem. Świetny scenariusz, świetna gra aktorska.

Służące

3. Przebudzenia

Dramat z 1990 roku w którym główne role grają Robin Williams (dr Sayer) i Robert De Niro (Leonard).  3 nominacje do Oscara, w tym jedna dla De Niro.

Oparta na faktach historia o lekarzu, który opracował eksperymentalny lek i za jego pomocą przywracał do świadomości pacjentów pogrążonych w śpiączce. To typowa opowieść o człowieku, który przez swoją innowacyjność staje się niezrozumiały przez innych. Nie brakuje elementów zwątpienia, gdy szpital nie chce finansować jego badań. Nie brakuje momentów wzniosłych, gdy personel postanawia pokryć część kosztów leczenia pacjentów.

Oprócz doskonale opowiedzianej historii, w filmie występuje dwóch znakomitych aktorów, którzy wspinają się na wyżyny. Genialny Williams w roli dr Sayera – odczuwającego dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi, pochłoniętego wyłącznie nauką – zupełnie nowa kreacja aktorska Williamsa, która idealnie współgra z zamysłem reżysera i scenarzystów. Robert De Niro, który udowodnia, że jest w stanie zagrać każdą rolę i każda będzie genialna. Jako Leonard wraca do świata po kilkunastu latach śpiączki i chociaż wygląda na dorosłego mężczyznę, to w środku jest tak naprawdę dzieckiem. I kiedy widzowi wydaje się, że wszystko dobrze się skończy, film dostarcza odpowiednich emocji i odwraca akcję.

Wszystkim, którzy chcą od filmu czegoś więcej, niż śmiechu, łez, wzruszenia, czy złości – najserdeczniej polecam.

Przebudzenia

 

4. Wszystko za życie

Amerykański film biograficzny z 2007 roku. Reżyserem jest Sean Penn, który otrzymał nominację Critics Choice. W roli głównej występuje Emile Hirsch, jako Christopher McCandless.

Jest to historia o świeżo upieczonym absolwencie szkoły wyższej, który postanawia nie spełniać oczekiwań swojej rodziny i nie zamierza poświęcać się karierze. Chris postanawia wyrzec się wszystkich rzeczy, które go uwierają wewnętrznie: pozbywa się kart kredytowych, zostawia sobie niewielką sumę pieniędzy, którą przeznacza głównie na benzynę, natomiast oszczędności przekazuje na cele charytatywne. Wyrusza przed siebie, nie informując nikogo gdzie dokładnie się wybiera. Razem z nim przeżywamy podróż pełną wspaniałych zdjęć i Critics Choice doskonałym komentarzem. Chris postanawia uciec w samo serce natury, pozbawiony jakichkolwiek środków, sam musi o siebie zadbać.

Oglądając film nie tylko zaczynamy się zastanawiać, czy faktycznie to wszystko co mamy jest nam potrzebne, ale autentycznie chcemy wyruszyć razem z Christopherem i otoczyć się wyłącznie pięknem natury. W filmie nie brakuje momentów zabawnych, ani wzruszających. Zakończenie filmu jest jedynie kropką nad i.

Serdecznie polecam go wszystkim, którzy lubią filmy, gdzie nie dzieje się zbyt wiele na ekranie, ale za to takie, które wywołują burzę w głowie widza.

Wszystko za życie

 

5. Marzyciel

Na zakończenie tej listy prawdziwa perełka – Marzyciel. Film z 2004 roku z Johnnym Deppem i Kate Winslet w rolach głównych. 7 nominacji do Oscara i 5 nominacji do Złotych Globów mówi samo za siebie.

Sir James Barrie (Johnny Depp) był jednym z najpopularniejszych pisarzy na przełomie XIX i XX wieku. Mimo, że jego posiadał znakomity dorobek artystyczny, w pewnym momencie stracił inspirację do pisania kolejnych sztuk. Dopiero gdy poznał wdowę, Sylvię Llewelyn-Davies (Kate Winslet) i czworo jej synów, doznał przypływu weny twórczej. To właśnie przyjaźń z rodziną Llewelyn-Davies zainspirowała go napisania dzieła, które uczyniło go nieśmiertelnym – Piotrusia Pana.

To jeden z tych filmów, które pokochają dzieci i który odbierze mowę dorosłym. Jest znakomity w każdej postaci. Wspaniale opowiedziana historia, rewelacyjna i przemyślana obsada, znakomity scenariusz co w połączeniu daje film, przy którym będziemy płakać i ze śmiechu i ze wzruszenia. Gwarantuję, że będzie wywoływał te same emocje za każdym razem, gdy będziecie po niego sięgały.

Marzyciel

 

Życzę wszystkim miłego seansu!

 

źródło zdjęć: filmweb.pl

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny