Włosy – jak o nie zadbać, by były piękne i zdrowe (część 2)

Włosy – jak o nie zadbać, by były piękne i zdrowe (część 2)


W poprzednim wpisie pisaliśmy o odpowiedniej pielęgnacji włosów, teraz przedstawiamy mniej znane czynniki, które również wpływają na wygląd naszej czupryny.

Przede wszystkim o włosy dbaj z głową!

Jednym z największych błędów jest zapominanie o potrzebach skóry głowy. Dużo uwagi poświęca się włosom, ignorując fakt, że wszystko zaczyna się od skóry głowy. Jak zatem dbać o nasze skalpy? Nie podrażniać ich drapaniem paznokciami (na przykład podczas mycia), lecz delikatnie masować. Systematycznie, to znaczy codziennie wykonywany masaż przez około 5-10 minut poprawia krążenie i stymuluje wzrost włosów. Ponadto warto pamiętać o peelingu skóry głowy, który oczyści skórę z obumarłego naskórka. Wystarczy raz na tydzień lub dwa dodać do szamponu dwie łyżki cukru lub soli morskiej. Panie z wrażliwymi skalpami powinny uważać na podrażnienia, ale za to peeling z solą będzie idealny dla osób ze skłonnością do przetłuszczającej się skóry głowy lub tych borykających się z łupieżem, ponieważ dokładnie oczyszcza, tonizuje oraz wykazuje działania przeciwzapalne i odkażające.

Farbowanie i zbyt częsta zmiana koloru

Kobieta zmienną jest i często to właśnie włosy padają ofiarą potrzeby nagłej metamorfozy. Aby włosy nie uległy zniszczeniu w wyniku zmiany koloru, warto zainteresować się naturalnymi sposobami farbowania włosów. Oprócz drogeryjnych farb pełnych chemii, są jeszcze farby zawierające naturalne składniki. Szatynki, brunetki i miłośniczki rudego bądź mahoniu przede wszystkim powinny zainteresować się henną!

Farbowanie włosów henną -  naturalny sposób na rude i mahoniowe włosy

Blondynki oraz osoby, które chcą nadać swoim włosom jaśniejsze refleksy często celowo wystawiają wilgotne włosy na słońce, by im zjaśniały. Niestety, ta metoda rozjaśniania włosów powoduje wysuszenie i nie jest tak bezpieczna dla kondycji włosów, jak by się mogło wydawać. Lepszym pomysłem jest na przykład stosowanie maseczki z banana lub/i miodu, a także płukanki z rumianku, przy czym należy pamiętać, że rumianek, jak niemal każde zioło stosowane na włosy w nadmiarze, może powodować przesuszenie. Ponadto dopiero długotrwałe i systematyczne stosowanie naturalnych składników może spowodować zmianę koloru, choć nie należy się nastawiać, że będzie to diametralna zmiana – możliwe jest uzyskanie koloru jaśniejszego o pół lub jeden ton.

Rozjaśnianie włosów na słońcuDieta

Większość kobiet jest w stanie zauważyć zależność pory roku na wypadanie włosów. Wiosną oraz jesienią się ono zwiększa. Dlaczego? Wtedy nasze organizmy są przeważnie przemęczone, osłabione, a nasza odporność jest wystawiona na ciężką próbę. Nie tylko w tym czasie więcej chorujemy, ale też gorzej wyglądamy. Niedobory witamin i minerałów odbijają się na naszym wyglądzie. Ponadto, mając anemię, nawet najlepsze kosmetyki nie sprawią, ze nasze włosy będą wyglądać zdrowo. Trzeba zadbać o siebie przede wszystkim od środka!

Jeśli od dawna bardzo dbasz o włosy, nie farbujesz ich, nie prostujesz i stosujesz odpowiednie kosmetyki, a kondycja twoich włosów wciąż jest daleka od ideału, warto zrobić sobie badania, zwłaszcza te sprawdzające pracę tarczycy. Również zespół policystycznych jajników może powodować nadmierne wypadanie. Jeśli widzisz, że objętość Twoich włosów jest dużo mniejsza niż dawniej, koniecznie się zbadaj!

Stres

Może Cię to zdziwi, ale stresujące otoczenie ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie. Długotrwały, intensywny stres poważnie szkodzi zdrowiu, a jak już wyżej zostało wspomniane – nie będziesz piękna, jeśli nie będziesz zdrowa!

 

Warzywa to zdrowie i sposób na piękne włosy

+ Nikt jeszcze nie skomentował - może Ty zaczniesz?

Dodaj własny